đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

Maxxis Minion DHF Tire - 27.5 x 2.8 - 3C MaxxTerra V1 / EXO
Maxxis Minion DHF Tire - 27.5 x 2.8 Tubeless Folding Black 3C Maxx Terra EXO. The Minion DHF has become the benchmark for riders wanting maximum control in loose and muddy conditions.Directional ramped center knobs provide low rolling resistance
Minion signature channel cut side knobs provide excellent cornering traction
Intended use: loose loose over hard medium wet
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| ISO Width (mm) | 71 |
| Labeled Size | 27.5 x 2.8 |
| PSI | 35 |
| TPI | 120 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Intended Use | Downhill |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 973 |
$110.00
Maxxis Minion DHF Tire - 27.5 x 2.8 - 3C MaxxTerra V1 / EXO—
$110.00
More Images

Maxxis Minion DHF Tire - 27.5 x 2.8 - 3C MaxxTerra V1 / EXO
Maxxis Minion DHF Tire - 27.5 x 2.8 Tubeless Folding Black 3C Maxx Terra EXO. The Minion DHF has become the benchmark for riders wanting maximum control in loose and muddy conditions.Directional ramped center knobs provide low rolling resistance
Minion signature channel cut side knobs provide excellent cornering traction
Intended use: loose loose over hard medium wet
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| ISO Width (mm) | 71 |
| Labeled Size | 27.5 x 2.8 |
| PSI | 35 |
| TPI | 120 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Intended Use | Downhill |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 973 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Maxxis Minion DHF Tire - 27.5 x 2.8 Tubeless Folding Black 3C Maxx Terra EXO. The Minion DHF has become the benchmark for riders wanting maximum control in loose and muddy conditions.Directional ramped center knobs provide low rolling resistance
Minion signature channel cut side knobs provide excellent cornering traction
Intended use: loose loose over hard medium wet
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| ISO Width (mm) | 71 |
| Labeled Size | 27.5 x 2.8 |
| PSI | 35 |
| TPI | 120 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Intended Use | Downhill |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 973 |























