đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

Maxxis High Roller II Tire - 27.5 x 2.8 - Dual Compound / EXO
Maxxis High Roller II Tire - 27.5 x 2.8 Tubeless Folding Black Dual EXO. The High Roller II has an open and aggressive tread design for excellent soil penetration and mud clearing ability.Modified knobs on the shoulder and center improve braking performance and traction on hard surfaces
Intended use: loose loose over hard medium wet
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| PSI | 35 |
| TPI | 60 |
| Weight | 970 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.8 |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Width (mm) | 71 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
$90.00
Maxxis High Roller II Tire - 27.5 x 2.8 - Dual Compound / EXO—
$90.00
More Images


Maxxis High Roller II Tire - 27.5 x 2.8 - Dual Compound / EXO
Maxxis High Roller II Tire - 27.5 x 2.8 Tubeless Folding Black Dual EXO. The High Roller II has an open and aggressive tread design for excellent soil penetration and mud clearing ability.Modified knobs on the shoulder and center improve braking performance and traction on hard surfaces
Intended use: loose loose over hard medium wet
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| PSI | 35 |
| TPI | 60 |
| Weight | 970 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.8 |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Width (mm) | 71 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Maxxis High Roller II Tire - 27.5 x 2.8 Tubeless Folding Black Dual EXO. The High Roller II has an open and aggressive tread design for excellent soil penetration and mud clearing ability.Modified knobs on the shoulder and center improve braking performance and traction on hard surfaces
Intended use: loose loose over hard medium wet
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| PSI | 35 |
| TPI | 60 |
| Weight | 970 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.8 |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Width (mm) | 71 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |























