đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

Maxxis Aspen Tire - 29 x 2.25 - Dual Compound / EXO
Maxxis Aspen Tire - 29 x 2.25 Tubeless Folding Black Dual EXO. The Aspen is a lightweight XC tire that is designed to roll fast and still provide enough traction to keep you going when the trail gets rough.Low profile tread design rolls fast and still delivers grip for climbing and braking
Aggressive side lugs dig into soft terrain to provide additional cornering traction
Intended use: hardpack loose over hard medium
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 57 |
| Labeled Size | 29 x 2.25 |
| PSI | 60 |
| TPI | 120 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 657 |
$82.00
Maxxis Aspen Tire - 29 x 2.25 - Dual Compound / EXO—
$82.00
More Images


Maxxis Aspen Tire - 29 x 2.25 - Dual Compound / EXO
Maxxis Aspen Tire - 29 x 2.25 Tubeless Folding Black Dual EXO. The Aspen is a lightweight XC tire that is designed to roll fast and still provide enough traction to keep you going when the trail gets rough.Low profile tread design rolls fast and still delivers grip for climbing and braking
Aggressive side lugs dig into soft terrain to provide additional cornering traction
Intended use: hardpack loose over hard medium
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 57 |
| Labeled Size | 29 x 2.25 |
| PSI | 60 |
| TPI | 120 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 657 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Maxxis Aspen Tire - 29 x 2.25 Tubeless Folding Black Dual EXO. The Aspen is a lightweight XC tire that is designed to roll fast and still provide enough traction to keep you going when the trail gets rough.Low profile tread design rolls fast and still delivers grip for climbing and braking
Aggressive side lugs dig into soft terrain to provide additional cornering traction
Intended use: hardpack loose over hard medium
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 57 |
| Labeled Size | 29 x 2.25 |
| PSI | 60 |
| TPI | 120 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 657 |























