🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

Maxxis Ardent Tire - 29x2.25 - Tanwall - Dual Compound / EXO
Maxxis Ardent Tire - 29 x 2.25 Tubeless Folding Black/Dark Tan Dual EXO. The Ardent is an excellent all-condition tire that features fast rolling ramped center knobs with large block side knobs to provide excellent cornering traction.Ramped center knobs provide excellent traction for braking and acceleration while also reducing rolling resistance
Large block side knobs provide excellent traction for secure cornering
Intended use: loose loose over hard medium wet
- TECH SPECS
| Color | Black/Dark Tan |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 57 |
| Labeled Size | 29 x 2.25 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
$74.00
Maxxis Ardent Tire - 29x2.25 - Tanwall - Dual Compound / EXO—
$74.00
More Images

Maxxis Ardent Tire - 29x2.25 - Tanwall - Dual Compound / EXO
Maxxis Ardent Tire - 29 x 2.25 Tubeless Folding Black/Dark Tan Dual EXO. The Ardent is an excellent all-condition tire that features fast rolling ramped center knobs with large block side knobs to provide excellent cornering traction.Ramped center knobs provide excellent traction for braking and acceleration while also reducing rolling resistance
Large block side knobs provide excellent traction for secure cornering
Intended use: loose loose over hard medium wet
- TECH SPECS
| Color | Black/Dark Tan |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 57 |
| Labeled Size | 29 x 2.25 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Maxxis Ardent Tire - 29 x 2.25 Tubeless Folding Black/Dark Tan Dual EXO. The Ardent is an excellent all-condition tire that features fast rolling ramped center knobs with large block side knobs to provide excellent cornering traction.Ramped center knobs provide excellent traction for braking and acceleration while also reducing rolling resistance
Large block side knobs provide excellent traction for secure cornering
Intended use: loose loose over hard medium wet
- TECH SPECS
| Color | Black/Dark Tan |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 57 |
| Labeled Size | 29 x 2.25 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |















