đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

Maxxis Ardent Tire - 26x2.4 - Dual Compound / EXO
Maxxis Ardent Tire - 26 x 2.4 Tubeless Folding Black Dual EXO. The Ardent is an excellent all-condition tire that features fast rolling ramped center knobs with large block side knobs to provide excellent cornering traction.Ramped center knobs provide excellent traction for braking and acceleration while also reducing rolling resistance
Large block side knobs provide excellent traction for secure cornering
Intended use: loose loose over hard medium wet
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| PSI | 60 |
| TPI | 60 |
| Weight | 781 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 26" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 26 x 2.4 |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Width (mm) | 61 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN |
$63.00
Maxxis Ardent Tire - 26x2.4 - Dual Compound / EXO—
$63.00
More Images


Maxxis Ardent Tire - 26x2.4 - Dual Compound / EXO
Maxxis Ardent Tire - 26 x 2.4 Tubeless Folding Black Dual EXO. The Ardent is an excellent all-condition tire that features fast rolling ramped center knobs with large block side knobs to provide excellent cornering traction.Ramped center knobs provide excellent traction for braking and acceleration while also reducing rolling resistance
Large block side knobs provide excellent traction for secure cornering
Intended use: loose loose over hard medium wet
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| PSI | 60 |
| TPI | 60 |
| Weight | 781 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 26" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 26 x 2.4 |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Width (mm) | 61 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Maxxis Ardent Tire - 26 x 2.4 Tubeless Folding Black Dual EXO. The Ardent is an excellent all-condition tire that features fast rolling ramped center knobs with large block side knobs to provide excellent cornering traction.Ramped center knobs provide excellent traction for braking and acceleration while also reducing rolling resistance
Large block side knobs provide excellent traction for secure cornering
Intended use: loose loose over hard medium wet
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| PSI | 60 |
| TPI | 60 |
| Weight | 781 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 26" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 26 x 2.4 |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Width (mm) | 61 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN |























