đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

Maxxis Ardent Race Tire - 29x2.2 - 3C MaxxSpeed / EXO
Maxxis Ardent Race Tire - 29 x 2.2 Tubeless Folding Black 3C MaxxSpeed EXO. The Ardent Race bridges the gap between XC and trail with a tread that rolls fast and can still handle demanding trail conditions.Ramped center knobs roll fast on hardpacked terrain and provide excellent braking traction
Large block side knobs are stepped and siped to provide excellent cornering traction
Intended use: loose loose over hard medium wet
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 56 |
| Labeled Size | 29 x 2.2 |
| PSI | 60 |
| TPI | 120 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 718 |
$84.00
Maxxis Ardent Race Tire - 29x2.2 - 3C MaxxSpeed / EXO—
$84.00
More Images

Maxxis Ardent Race Tire - 29x2.2 - 3C MaxxSpeed / EXO
Maxxis Ardent Race Tire - 29 x 2.2 Tubeless Folding Black 3C MaxxSpeed EXO. The Ardent Race bridges the gap between XC and trail with a tread that rolls fast and can still handle demanding trail conditions.Ramped center knobs roll fast on hardpacked terrain and provide excellent braking traction
Large block side knobs are stepped and siped to provide excellent cornering traction
Intended use: loose loose over hard medium wet
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 56 |
| Labeled Size | 29 x 2.2 |
| PSI | 60 |
| TPI | 120 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 718 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Maxxis Ardent Race Tire - 29 x 2.2 Tubeless Folding Black 3C MaxxSpeed EXO. The Ardent Race bridges the gap between XC and trail with a tread that rolls fast and can still handle demanding trail conditions.Ramped center knobs roll fast on hardpacked terrain and provide excellent braking traction
Large block side knobs are stepped and siped to provide excellent cornering traction
Intended use: loose loose over hard medium wet
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 56 |
| Labeled Size | 29 x 2.2 |
| PSI | 60 |
| TPI | 120 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 718 |























