🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

HomeStore
Industry Nine Trail S 1/1 Rear Wheel - 29" - 28h - 12x148 Boost - 6-Bolt Disc - Shimano Micro Spline
Industry Nine Trail S 1/1 Rear Wheel - 29" - 28h - 12x148 Boost - 6-Bolt Disc - Shimano Micro Spline
- TECH SPECS
| Rim External Width | 31mm |
| Rim Internal Width | 27mm |
| Wheel Diameter/ISO | 29 / 622 |
| Rim Model | Trail S |
| Skewers Included | No |
| Rim Drilling | 28 |
| Hub Spacing | 148mm |
| Rim Construction | Double wall |
| Rim Material | Aluminum |
| Axle Type | 12mm TA |
| Position | Rear |
| Rim inner width range | 22-27.9mm |
| Wheel Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Color | Black |
| Valve | Presta |
| Wheel Weight | 950g |
| Wheel-Brake Comp. | Disc IS 6-bolt |
| Freehub Body | Shimano Micro Spline |
| Hub Model | I9 101 |
| Spoke Type | Stainless |
$164.50
Original: $470.00
-65%Industry Nine Trail S 1/1 Rear Wheel - 29" - 28h - 12x148 Boost - 6-Bolt Disc - Shimano Micro Spline—
$470.00
$164.50Industry Nine Trail S 1/1 Rear Wheel - 29" - 28h - 12x148 Boost - 6-Bolt Disc - Shimano Micro Spline
- TECH SPECS
| Rim External Width | 31mm |
| Rim Internal Width | 27mm |
| Wheel Diameter/ISO | 29 / 622 |
| Rim Model | Trail S |
| Skewers Included | No |
| Rim Drilling | 28 |
| Hub Spacing | 148mm |
| Rim Construction | Double wall |
| Rim Material | Aluminum |
| Axle Type | 12mm TA |
| Position | Rear |
| Rim inner width range | 22-27.9mm |
| Wheel Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Color | Black |
| Valve | Presta |
| Wheel Weight | 950g |
| Wheel-Brake Comp. | Disc IS 6-bolt |
| Freehub Body | Shimano Micro Spline |
| Hub Model | I9 101 |
| Spoke Type | Stainless |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Rim External Width | 31mm |
| Rim Internal Width | 27mm |
| Wheel Diameter/ISO | 29 / 622 |
| Rim Model | Trail S |
| Skewers Included | No |
| Rim Drilling | 28 |
| Hub Spacing | 148mm |
| Rim Construction | Double wall |
| Rim Material | Aluminum |
| Axle Type | 12mm TA |
| Position | Rear |
| Rim inner width range | 22-27.9mm |
| Wheel Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Color | Black |
| Valve | Presta |
| Wheel Weight | 950g |
| Wheel-Brake Comp. | Disc IS 6-bolt |
| Freehub Body | Shimano Micro Spline |
| Hub Model | I9 101 |
| Spoke Type | Stainless |























