đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

Industry Nine Enduro S 1/1 - 15x110mm - 29" - 28h - 6 bolt
Built for aggressive trail, enduro, and all mountain use.
- TECH SPECS
| Axle Type | 15mm TA |
| Hub Model | I9 1/1 |
| Hub Spacing | 110mm Boost |
| Position | Front |
| Rim Color | Black |
| Rim Construction | Double wall |
| Rim Drilling | 28 |
| Rim External Width | 34.1mm |
| Rim Internal Width | 30.5mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Rim Model | Enduro S |
| Skewers Included | No |
| Spoke Type | Stainless |
| Valve | Presta |
| Wheel-Brake Comp. | Disc IS 6-bolt |
| Wheel Diameter/ISO | 29 / 622 |
| Wheel Tire Type | Tubeless Ready |
| Wheel Weight | 885g |
| Rim inner width range | 28-34.9mm |
$106.75
Original: $305.00
-65%Industry Nine Enduro S 1/1 - 15x110mm - 29" - 28h - 6 bolt—
$305.00
$106.75Industry Nine Enduro S 1/1 - 15x110mm - 29" - 28h - 6 bolt
Built for aggressive trail, enduro, and all mountain use.
- TECH SPECS
| Axle Type | 15mm TA |
| Hub Model | I9 1/1 |
| Hub Spacing | 110mm Boost |
| Position | Front |
| Rim Color | Black |
| Rim Construction | Double wall |
| Rim Drilling | 28 |
| Rim External Width | 34.1mm |
| Rim Internal Width | 30.5mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Rim Model | Enduro S |
| Skewers Included | No |
| Spoke Type | Stainless |
| Valve | Presta |
| Wheel-Brake Comp. | Disc IS 6-bolt |
| Wheel Diameter/ISO | 29 / 622 |
| Wheel Tire Type | Tubeless Ready |
| Wheel Weight | 885g |
| Rim inner width range | 28-34.9mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Built for aggressive trail, enduro, and all mountain use.
- TECH SPECS
| Axle Type | 15mm TA |
| Hub Model | I9 1/1 |
| Hub Spacing | 110mm Boost |
| Position | Front |
| Rim Color | Black |
| Rim Construction | Double wall |
| Rim Drilling | 28 |
| Rim External Width | 34.1mm |
| Rim Internal Width | 30.5mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Rim Model | Enduro S |
| Skewers Included | No |
| Spoke Type | Stainless |
| Valve | Presta |
| Wheel-Brake Comp. | Disc IS 6-bolt |
| Wheel Diameter/ISO | 29 / 622 |
| Wheel Tire Type | Tubeless Ready |
| Wheel Weight | 885g |
| Rim inner width range | 28-34.9mm |























