đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

Industry Nine Enduro S 1/1 Front Wheel - 27.5" - 28h - 15x110 Boost - 6-Bolt Disc
- TECH SPECS
| Rim Internal Width | 30.5mm |
| Rim Drilling | 28 |
| Wheel Tire Type | Tubeless Ready |
| Hub Model | I9 101 |
| Hub Spacing | 110mm Boost |
| Spoke Type | Stainless |
| Valve | Presta |
| Wheel-Brake Comp. | Disc IS 6-bolt |
| Axle Type | 15mm TA |
| Rim Model | Enduro S |
| Rim External Width | 34.1mm |
| Rim inner width range | 28-34.9mm |
| Skewers Included | No |
| Wheel Diameter/ISO | 27.5 / 584 |
| Position | Front |
| Rim Color | Black |
| Wheel Weight | 820g |
| Rim Construction | Double wall |
| Rim Material | Aluminum |
$108.50
Original: $310.00
-65%Industry Nine Enduro S 1/1 Front Wheel - 27.5" - 28h - 15x110 Boost - 6-Bolt Disc—
$310.00
$108.50Industry Nine Enduro S 1/1 Front Wheel - 27.5" - 28h - 15x110 Boost - 6-Bolt Disc
- TECH SPECS
| Rim Internal Width | 30.5mm |
| Rim Drilling | 28 |
| Wheel Tire Type | Tubeless Ready |
| Hub Model | I9 101 |
| Hub Spacing | 110mm Boost |
| Spoke Type | Stainless |
| Valve | Presta |
| Wheel-Brake Comp. | Disc IS 6-bolt |
| Axle Type | 15mm TA |
| Rim Model | Enduro S |
| Rim External Width | 34.1mm |
| Rim inner width range | 28-34.9mm |
| Skewers Included | No |
| Wheel Diameter/ISO | 27.5 / 584 |
| Position | Front |
| Rim Color | Black |
| Wheel Weight | 820g |
| Rim Construction | Double wall |
| Rim Material | Aluminum |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Rim Internal Width | 30.5mm |
| Rim Drilling | 28 |
| Wheel Tire Type | Tubeless Ready |
| Hub Model | I9 101 |
| Hub Spacing | 110mm Boost |
| Spoke Type | Stainless |
| Valve | Presta |
| Wheel-Brake Comp. | Disc IS 6-bolt |
| Axle Type | 15mm TA |
| Rim Model | Enduro S |
| Rim External Width | 34.1mm |
| Rim inner width range | 28-34.9mm |
| Skewers Included | No |
| Wheel Diameter/ISO | 27.5 / 584 |
| Position | Front |
| Rim Color | Black |
| Wheel Weight | 820g |
| Rim Construction | Double wall |
| Rim Material | Aluminum |























