🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

E*thirteen Sylvan Sidekick Race - 12x148 - XD - 29" - Carbon
- Featuring the revolutionary Sidekick hub with adjustable deadband to eliminate pedal kickback
- Ultra-compliant, low-profile Race Carbon rims add radial compliance and traction without reducing steering precision and feel
- TECH SPECS
| Model | Sylvan Sidekick Race Carbon |
| Size | 29" |
| Hub Spacing | 12x148 |
| Hub | Sidekick w/ XD Driver |
| Hole Count | 28 |
| Rotor Mount | 6-Bolt |
| Rim | Sylvan Race Carbon |
| Internal Width | 30mm |
| Depth | 23mm |
| Material | Carbon |
| Weight | 1060g |
$391.98
Original: $1,119.95
-65%E*thirteen Sylvan Sidekick Race - 12x148 - XD - 29" - Carbon—
$1,119.95
$391.98E*thirteen Sylvan Sidekick Race - 12x148 - XD - 29" - Carbon
- Featuring the revolutionary Sidekick hub with adjustable deadband to eliminate pedal kickback
- Ultra-compliant, low-profile Race Carbon rims add radial compliance and traction without reducing steering precision and feel
- TECH SPECS
| Model | Sylvan Sidekick Race Carbon |
| Size | 29" |
| Hub Spacing | 12x148 |
| Hub | Sidekick w/ XD Driver |
| Hole Count | 28 |
| Rotor Mount | 6-Bolt |
| Rim | Sylvan Race Carbon |
| Internal Width | 30mm |
| Depth | 23mm |
| Material | Carbon |
| Weight | 1060g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Featuring the revolutionary Sidekick hub with adjustable deadband to eliminate pedal kickback
- Ultra-compliant, low-profile Race Carbon rims add radial compliance and traction without reducing steering precision and feel
- TECH SPECS
| Model | Sylvan Sidekick Race Carbon |
| Size | 29" |
| Hub Spacing | 12x148 |
| Hub | Sidekick w/ XD Driver |
| Hole Count | 28 |
| Rotor Mount | 6-Bolt |
| Rim | Sylvan Race Carbon |
| Internal Width | 30mm |
| Depth | 23mm |
| Material | Carbon |
| Weight | 1060g |















