🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

E*thirteen Sylvan Sidekick - 12x148 - XD - 27.5" - Aluminum
- Featuring the revolutionary Sidekick hub with adjustable deadband to eliminate pedal kickback
- Low-profile Race Aluminum rims add radial compliance and traction without reducing steering precision and feel
- TECH SPECS
| Model | Sylvan Sidekick Race Aluminum |
| Size | 27.5" |
| Front/Rear | Rear (XD) |
| Hub Spacing | 12x148 |
| Hub | Sidekick |
| Hole Count | 28 |
| Rotor Mount | 6-Bolt |
| Rim | Sylvan Race Alloy |
| Internal Width | 30mm |
| Depth | 20mm |
| Material | Aluminum |
| Weight | 1170g |
$220.48
Original: $629.95
-65%E*thirteen Sylvan Sidekick - 12x148 - XD - 27.5" - Aluminum—
$629.95
$220.48E*thirteen Sylvan Sidekick - 12x148 - XD - 27.5" - Aluminum
- Featuring the revolutionary Sidekick hub with adjustable deadband to eliminate pedal kickback
- Low-profile Race Aluminum rims add radial compliance and traction without reducing steering precision and feel
- TECH SPECS
| Model | Sylvan Sidekick Race Aluminum |
| Size | 27.5" |
| Front/Rear | Rear (XD) |
| Hub Spacing | 12x148 |
| Hub | Sidekick |
| Hole Count | 28 |
| Rotor Mount | 6-Bolt |
| Rim | Sylvan Race Alloy |
| Internal Width | 30mm |
| Depth | 20mm |
| Material | Aluminum |
| Weight | 1170g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Featuring the revolutionary Sidekick hub with adjustable deadband to eliminate pedal kickback
- Low-profile Race Aluminum rims add radial compliance and traction without reducing steering precision and feel
- TECH SPECS
| Model | Sylvan Sidekick Race Aluminum |
| Size | 27.5" |
| Front/Rear | Rear (XD) |
| Hub Spacing | 12x148 |
| Hub | Sidekick |
| Hole Count | 28 |
| Rotor Mount | 6-Bolt |
| Rim | Sylvan Race Alloy |
| Internal Width | 30mm |
| Depth | 20mm |
| Material | Aluminum |
| Weight | 1170g |















