🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

E*thirteen Sylvan Sidekick Race - 15x110 - 29" - Aluminum
- Featuring the revolutionary Sidekick hub with adjustable deadband to eliminate pedal kickback
- Low-profile Race Aluminum rims add radial compliance and traction without reducing steering precision and feel
- TECH SPECS
| Model | Sylvan Sidekick Race Aluminum |
| Size | 29" |
| Hub Spacing | 15x110 |
| Hub | Sidekick |
| Hole Count | 28 |
| Rotor Mount | 6-Bolt |
| Material | Aluminum |
| Internal Width | 30mm |
| Depth | 20mm |
| Weight | 920g |
$132.98
Original: $379.95
-65%E*thirteen Sylvan Sidekick Race - 15x110 - 29" - Aluminum—
$379.95
$132.98E*thirteen Sylvan Sidekick Race - 15x110 - 29" - Aluminum
- Featuring the revolutionary Sidekick hub with adjustable deadband to eliminate pedal kickback
- Low-profile Race Aluminum rims add radial compliance and traction without reducing steering precision and feel
- TECH SPECS
| Model | Sylvan Sidekick Race Aluminum |
| Size | 29" |
| Hub Spacing | 15x110 |
| Hub | Sidekick |
| Hole Count | 28 |
| Rotor Mount | 6-Bolt |
| Material | Aluminum |
| Internal Width | 30mm |
| Depth | 20mm |
| Weight | 920g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Featuring the revolutionary Sidekick hub with adjustable deadband to eliminate pedal kickback
- Low-profile Race Aluminum rims add radial compliance and traction without reducing steering precision and feel
- TECH SPECS
| Model | Sylvan Sidekick Race Aluminum |
| Size | 29" |
| Hub Spacing | 15x110 |
| Hub | Sidekick |
| Hole Count | 28 |
| Rotor Mount | 6-Bolt |
| Material | Aluminum |
| Internal Width | 30mm |
| Depth | 20mm |
| Weight | 920g |















