🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

E*thirteen Grappler Sidekick Flux DH - 12x148 - XD - 29" - Carbon
- Featuring the revolutionary Sidekick hub with adjustable deadband to eliminate pedal kickpack
- Ultra-compliant, low-profile Flux Carbon rims add radial compliance and traction without reducing steering precision and feel
- TECH SPECS
| Model | Grappler Sidekick Flux Carbon DH |
| Size | 29" |
| Cassette | 9-24t DM |
| Hub Spacing | 12x148 |
| Hub | Sidekick |
| Hole Count | 32 |
| Rotor Mount | 6-Bolt |
| Rim | Carbon |
| Internal Width | 30mm |
| Depth | 20mm |
| Weight | 1380g |
$524.98
Original: $1,499.95
-65%E*thirteen Grappler Sidekick Flux DH - 12x148 - XD - 29" - Carbon—
$1,499.95
$524.98E*thirteen Grappler Sidekick Flux DH - 12x148 - XD - 29" - Carbon
- Featuring the revolutionary Sidekick hub with adjustable deadband to eliminate pedal kickpack
- Ultra-compliant, low-profile Flux Carbon rims add radial compliance and traction without reducing steering precision and feel
- TECH SPECS
| Model | Grappler Sidekick Flux Carbon DH |
| Size | 29" |
| Cassette | 9-24t DM |
| Hub Spacing | 12x148 |
| Hub | Sidekick |
| Hole Count | 32 |
| Rotor Mount | 6-Bolt |
| Rim | Carbon |
| Internal Width | 30mm |
| Depth | 20mm |
| Weight | 1380g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Featuring the revolutionary Sidekick hub with adjustable deadband to eliminate pedal kickpack
- Ultra-compliant, low-profile Flux Carbon rims add radial compliance and traction without reducing steering precision and feel
- TECH SPECS
| Model | Grappler Sidekick Flux Carbon DH |
| Size | 29" |
| Cassette | 9-24t DM |
| Hub Spacing | 12x148 |
| Hub | Sidekick |
| Hole Count | 32 |
| Rotor Mount | 6-Bolt |
| Rim | Carbon |
| Internal Width | 30mm |
| Depth | 20mm |
| Weight | 1380g |















