🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

E*thirteen Grappler Sidekick Flux DH - 29" - 20x110 - Carbon
- Featuring the revolutionary Sidekick hub with adjustable deadband to eliminate pedal kickpack
- Ultra-compliant, low-profile Flux Carbon rims add radial compliance and traction without reducing steering precision and feel
- TECH SPECS
| Model | Grappler Sidekick Flux Carbon DH |
| Size | 29" |
| Hub Spacing | 20x110 |
| Hub | Sidekick |
| Hole Count | 28 |
| Rotor Mount | 6-Bolt |
| Rim Material | Carbon |
| Internal Width | 30mm |
| Depth | 20mm |
| Weight | 1000g |
| Wheel Type | Front |
| Axle Size | 20X110 |
$297.48
Original: $849.95
-65%E*thirteen Grappler Sidekick Flux DH - 29" - 20x110 - Carbon—
$849.95
$297.48E*thirteen Grappler Sidekick Flux DH - 29" - 20x110 - Carbon
- Featuring the revolutionary Sidekick hub with adjustable deadband to eliminate pedal kickpack
- Ultra-compliant, low-profile Flux Carbon rims add radial compliance and traction without reducing steering precision and feel
- TECH SPECS
| Model | Grappler Sidekick Flux Carbon DH |
| Size | 29" |
| Hub Spacing | 20x110 |
| Hub | Sidekick |
| Hole Count | 28 |
| Rotor Mount | 6-Bolt |
| Rim Material | Carbon |
| Internal Width | 30mm |
| Depth | 20mm |
| Weight | 1000g |
| Wheel Type | Front |
| Axle Size | 20X110 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Featuring the revolutionary Sidekick hub with adjustable deadband to eliminate pedal kickpack
- Ultra-compliant, low-profile Flux Carbon rims add radial compliance and traction without reducing steering precision and feel
- TECH SPECS
| Model | Grappler Sidekick Flux Carbon DH |
| Size | 29" |
| Hub Spacing | 20x110 |
| Hub | Sidekick |
| Hole Count | 28 |
| Rotor Mount | 6-Bolt |
| Rim Material | Carbon |
| Internal Width | 30mm |
| Depth | 20mm |
| Weight | 1000g |
| Wheel Type | Front |
| Axle Size | 20X110 |















