🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

E*thirteen Grappler Sidekick Flux - 12x148 - XD - 29" - Carbon
- Featuring the revolutionary Sidekick hub with adjustable deadband to eliminate pedal kickpack
- Ultra-compliant, low-profile Flux Carbon rims add radial compliance and traction without reducing steering precision and feel
- TECH SPECS
| Model | Grappler Sidekick Flux Carbon Enduro |
| Size | 29" |
| Front/Rear | Rear (XD) |
| Hub Spacing | 12x148 |
| Hub | Sidekick |
| Hole Count | 28 |
| Rotor Mount | 6-Bolt |
| Rim | Grappler Flux Enduro Carbon |
| Internal Width | 30mm |
| Depth | 17.5mm |
| Material | Carbon |
| Weight | 1200g |
$419.98
Original: $1,199.95
-65%E*thirteen Grappler Sidekick Flux - 12x148 - XD - 29" - Carbon—
$1,199.95
$419.98E*thirteen Grappler Sidekick Flux - 12x148 - XD - 29" - Carbon
- Featuring the revolutionary Sidekick hub with adjustable deadband to eliminate pedal kickpack
- Ultra-compliant, low-profile Flux Carbon rims add radial compliance and traction without reducing steering precision and feel
- TECH SPECS
| Model | Grappler Sidekick Flux Carbon Enduro |
| Size | 29" |
| Front/Rear | Rear (XD) |
| Hub Spacing | 12x148 |
| Hub | Sidekick |
| Hole Count | 28 |
| Rotor Mount | 6-Bolt |
| Rim | Grappler Flux Enduro Carbon |
| Internal Width | 30mm |
| Depth | 17.5mm |
| Material | Carbon |
| Weight | 1200g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Featuring the revolutionary Sidekick hub with adjustable deadband to eliminate pedal kickpack
- Ultra-compliant, low-profile Flux Carbon rims add radial compliance and traction without reducing steering precision and feel
- TECH SPECS
| Model | Grappler Sidekick Flux Carbon Enduro |
| Size | 29" |
| Front/Rear | Rear (XD) |
| Hub Spacing | 12x148 |
| Hub | Sidekick |
| Hole Count | 28 |
| Rotor Mount | 6-Bolt |
| Rim | Grappler Flux Enduro Carbon |
| Internal Width | 30mm |
| Depth | 17.5mm |
| Material | Carbon |
| Weight | 1200g |















