🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

E*thirteen Grappler Sidekick Flux Enduro - 15x110 - 29" - Aluminum
- Featuring the revolutionary Sidekick hub
- Low-profile Grappler Flux rims are built with a focus on compliance, strength, weight, and performance
- Handbuilt to exacting precision with Sapim D-light spokes and locking alloy nipples, for ultimate performance and longevity
- TECH SPECS
| Model | Grappler Sidekick Flux Aluminum |
| Size | 29" |
| Front/Rear | Front |
| Axle/Spacing (mm) | 15x110 |
| Hub | Sidekick |
| Hole Count | 28 |
| Rotor Mount | 6-Bolt |
| Rim | Flux |
| Internal Width | 30mm |
| Depth | 17.5mm |
| Material | Aluminum |
| Weight | 906g |
$132.98
Original: $379.95
-65%E*thirteen Grappler Sidekick Flux Enduro - 15x110 - 29" - Aluminum—
$379.95
$132.98E*thirteen Grappler Sidekick Flux Enduro - 15x110 - 29" - Aluminum
- Featuring the revolutionary Sidekick hub
- Low-profile Grappler Flux rims are built with a focus on compliance, strength, weight, and performance
- Handbuilt to exacting precision with Sapim D-light spokes and locking alloy nipples, for ultimate performance and longevity
- TECH SPECS
| Model | Grappler Sidekick Flux Aluminum |
| Size | 29" |
| Front/Rear | Front |
| Axle/Spacing (mm) | 15x110 |
| Hub | Sidekick |
| Hole Count | 28 |
| Rotor Mount | 6-Bolt |
| Rim | Flux |
| Internal Width | 30mm |
| Depth | 17.5mm |
| Material | Aluminum |
| Weight | 906g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Featuring the revolutionary Sidekick hub
- Low-profile Grappler Flux rims are built with a focus on compliance, strength, weight, and performance
- Handbuilt to exacting precision with Sapim D-light spokes and locking alloy nipples, for ultimate performance and longevity
- TECH SPECS
| Model | Grappler Sidekick Flux Aluminum |
| Size | 29" |
| Front/Rear | Front |
| Axle/Spacing (mm) | 15x110 |
| Hub | Sidekick |
| Hole Count | 28 |
| Rotor Mount | 6-Bolt |
| Rim | Flux |
| Internal Width | 30mm |
| Depth | 17.5mm |
| Material | Aluminum |
| Weight | 906g |















