🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

E*thirteen Grappler Sidekick Flux Enduro - 12x148 - XD - 27.5" - Aluminum
- Featuring the revolutionary Sidekick hub with adjustable deadband to eliminate pedal kickback
- Low-profile Grappler Flux rims are built with a focus on compliance, strength, weight, and performance
- Handbuilt to exacting precision with Sapim D-light spokes and locking alloy nipples, for ultimate performance and longevity
- TECH SPECS
| Model | Grappler Sidekick Flux Aluminum |
| Size | 27.5" |
| Front/Rear | Rear (XD) |
| Hub Spacing | 12x148 |
| Hub | Sidekick |
| Hole Count | 28 |
| Rotor Mount | 6-Bolt |
| Rim | Flux |
| Internal Width | 30mm |
| Depth | 17.5mm |
| Material | Aluminum |
| Weight | 1187g |
$227.48
Original: $649.95
-65%E*thirteen Grappler Sidekick Flux Enduro - 12x148 - XD - 27.5" - Aluminum—
$649.95
$227.48E*thirteen Grappler Sidekick Flux Enduro - 12x148 - XD - 27.5" - Aluminum
- Featuring the revolutionary Sidekick hub with adjustable deadband to eliminate pedal kickback
- Low-profile Grappler Flux rims are built with a focus on compliance, strength, weight, and performance
- Handbuilt to exacting precision with Sapim D-light spokes and locking alloy nipples, for ultimate performance and longevity
- TECH SPECS
| Model | Grappler Sidekick Flux Aluminum |
| Size | 27.5" |
| Front/Rear | Rear (XD) |
| Hub Spacing | 12x148 |
| Hub | Sidekick |
| Hole Count | 28 |
| Rotor Mount | 6-Bolt |
| Rim | Flux |
| Internal Width | 30mm |
| Depth | 17.5mm |
| Material | Aluminum |
| Weight | 1187g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Featuring the revolutionary Sidekick hub with adjustable deadband to eliminate pedal kickback
- Low-profile Grappler Flux rims are built with a focus on compliance, strength, weight, and performance
- Handbuilt to exacting precision with Sapim D-light spokes and locking alloy nipples, for ultimate performance and longevity
- TECH SPECS
| Model | Grappler Sidekick Flux Aluminum |
| Size | 27.5" |
| Front/Rear | Rear (XD) |
| Hub Spacing | 12x148 |
| Hub | Sidekick |
| Hole Count | 28 |
| Rotor Mount | 6-Bolt |
| Rim | Flux |
| Internal Width | 30mm |
| Depth | 17.5mm |
| Material | Aluminum |
| Weight | 1187g |















