🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

E*thirteen Grappler Sidekick Flux DH - 12x157 - Mini HG - 29"- Aluminum
- Featuring the revolutionary Sidekick hub with adjustable deadband to eliminate pedal kickback
- Low-profile Grappler Flux rims are built with a focus on compliance, strength, weight, and performance
- Handbuilt to exacting precision with Sapim D-light spokes and locking alloy nipples, for ultimate performance and longevity
- TECH SPECS
| Model | Grappler Sidekick Flux Aluminum DH |
| Size | 29" |
| Hub Spacing | 12x157mm |
| Hub | Sidekick w/ Mini HG Driver |
| Hole Count | 28 |
| Rotor Mount | 6-Bolt |
| Rim | Flux |
| Internal Width | 30mm |
| Depth | 17.5mm |
| Material | Aluminum |
| Weight | 1219g |
$230.98
Original: $659.95
-65%E*thirteen Grappler Sidekick Flux DH - 12x157 - Mini HG - 29"- Aluminum—
$659.95
$230.98E*thirteen Grappler Sidekick Flux DH - 12x157 - Mini HG - 29"- Aluminum
- Featuring the revolutionary Sidekick hub with adjustable deadband to eliminate pedal kickback
- Low-profile Grappler Flux rims are built with a focus on compliance, strength, weight, and performance
- Handbuilt to exacting precision with Sapim D-light spokes and locking alloy nipples, for ultimate performance and longevity
- TECH SPECS
| Model | Grappler Sidekick Flux Aluminum DH |
| Size | 29" |
| Hub Spacing | 12x157mm |
| Hub | Sidekick w/ Mini HG Driver |
| Hole Count | 28 |
| Rotor Mount | 6-Bolt |
| Rim | Flux |
| Internal Width | 30mm |
| Depth | 17.5mm |
| Material | Aluminum |
| Weight | 1219g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Featuring the revolutionary Sidekick hub with adjustable deadband to eliminate pedal kickback
- Low-profile Grappler Flux rims are built with a focus on compliance, strength, weight, and performance
- Handbuilt to exacting precision with Sapim D-light spokes and locking alloy nipples, for ultimate performance and longevity
- TECH SPECS
| Model | Grappler Sidekick Flux Aluminum DH |
| Size | 29" |
| Hub Spacing | 12x157mm |
| Hub | Sidekick w/ Mini HG Driver |
| Hole Count | 28 |
| Rotor Mount | 6-Bolt |
| Rim | Flux |
| Internal Width | 30mm |
| Depth | 17.5mm |
| Material | Aluminum |
| Weight | 1219g |















