đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

DT Swiss FR 560 Rim - 26" - 32h
- Burly rim with a wide platform to handle the entire mountain
- A nearly seamless welding process and a special anodizing treatment boost strength while remaining durable
- TECH SPECS
| Model | FR 560 |
| Size | 26" |
| Internal W | 30mm |
| Depth | 21mm |
| Hole | 32 |
| Brake | Disc |
| Type | Tubeless |
| Material | Aluminum |
| ERD | 538mm |
| Color | Black |
| Weight | 570g |
$61.21
Original: $174.90
-65%DT Swiss FR 560 Rim - 26" - 32h—
$174.90
$61.21DT Swiss FR 560 Rim - 26" - 32h
- Burly rim with a wide platform to handle the entire mountain
- A nearly seamless welding process and a special anodizing treatment boost strength while remaining durable
- TECH SPECS
| Model | FR 560 |
| Size | 26" |
| Internal W | 30mm |
| Depth | 21mm |
| Hole | 32 |
| Brake | Disc |
| Type | Tubeless |
| Material | Aluminum |
| ERD | 538mm |
| Color | Black |
| Weight | 570g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Burly rim with a wide platform to handle the entire mountain
- A nearly seamless welding process and a special anodizing treatment boost strength while remaining durable
- TECH SPECS
| Model | FR 560 |
| Size | 26" |
| Internal W | 30mm |
| Depth | 21mm |
| Hole | 32 |
| Brake | Disc |
| Type | Tubeless |
| Material | Aluminum |
| ERD | 538mm |
| Color | Black |
| Weight | 570g |























