🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

DT Swiss FR 1500 Front Wheel - 27.5" - 15x110mm Boost - 6-Bolt
DT`s new downhill wheel is based on the popular EX 511 rim with redesigned sidewalls that increase durability without raising the risk of pinch flats. 240 Classic hub with Ratchet EXP 36T technology. Availble in a variety of options to cover boost and superboost applications. 30mm inner rim width is the perfect base to wider modern downhill tires
- TECH SPECS
| Diameter | 27.5in |
| Front/Rear or Set | Front |
| ID Width (mm) | 30 |
| Axle Size | Thru 15mm |
| Rim Color | Blk |
| Rim Model | DT FR 1500 |
| Hub Model | 240 |
| Hub Spacing | 110 |
| Hub Color | Blk |
| Gears | |
| Brake Type | 6B |
| Spoke Type | DT Comp |
| Spoke Count | 28H |
| Wall | Dbl |
| Valve Type | PV |
$201.56
Original: $575.90
-65%DT Swiss FR 1500 Front Wheel - 27.5" - 15x110mm Boost - 6-Bolt—
$575.90
$201.56DT Swiss FR 1500 Front Wheel - 27.5" - 15x110mm Boost - 6-Bolt
DT`s new downhill wheel is based on the popular EX 511 rim with redesigned sidewalls that increase durability without raising the risk of pinch flats. 240 Classic hub with Ratchet EXP 36T technology. Availble in a variety of options to cover boost and superboost applications. 30mm inner rim width is the perfect base to wider modern downhill tires
- TECH SPECS
| Diameter | 27.5in |
| Front/Rear or Set | Front |
| ID Width (mm) | 30 |
| Axle Size | Thru 15mm |
| Rim Color | Blk |
| Rim Model | DT FR 1500 |
| Hub Model | 240 |
| Hub Spacing | 110 |
| Hub Color | Blk |
| Gears | |
| Brake Type | 6B |
| Spoke Type | DT Comp |
| Spoke Count | 28H |
| Wall | Dbl |
| Valve Type | PV |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
DT`s new downhill wheel is based on the popular EX 511 rim with redesigned sidewalls that increase durability without raising the risk of pinch flats. 240 Classic hub with Ratchet EXP 36T technology. Availble in a variety of options to cover boost and superboost applications. 30mm inner rim width is the perfect base to wider modern downhill tires
- TECH SPECS
| Diameter | 27.5in |
| Front/Rear or Set | Front |
| ID Width (mm) | 30 |
| Axle Size | Thru 15mm |
| Rim Color | Blk |
| Rim Model | DT FR 1500 |
| Hub Model | 240 |
| Hub Spacing | 110 |
| Hub Color | Blk |
| Gears | |
| Brake Type | 6B |
| Spoke Type | DT Comp |
| Spoke Count | 28H |
| Wall | Dbl |
| Valve Type | PV |















