đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

DT Swiss EX 471 Rim - 27.5" - 28H
Wide tires and the most demanding trails: enduro rims are made for the rough stuff. While withstanding these requirements the EX 471 is race ready and light enough to master any climb.Tubeless-Ready Alloy rim (tape valves and sealant sold separately) 2.0 silver alloy Prolock Squorx Pro Head nipples and PHR washers included The wheel must be built with the supplied PHR washers and Pro Head nipples. The PHR washer must be positioned between the nipple and rim and fit correctly within the radius of the rim. DT Swiss recommends that the contact area between the nipple and PHR washer is greased ERD and weights shown include PHR washers Intended use is All Mountain and Enduro riding
- TECH SPECS
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (Internal) | 25 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 562 |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Weight | 500 |
| Wheel Size | 27.5" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Hub Drilling | 28 |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Center Offset (mm) | 0 |
$61.21
Original: $174.90
-65%DT Swiss EX 471 Rim - 27.5" - 28H—
$174.90
$61.21DT Swiss EX 471 Rim - 27.5" - 28H
Wide tires and the most demanding trails: enduro rims are made for the rough stuff. While withstanding these requirements the EX 471 is race ready and light enough to master any climb.Tubeless-Ready Alloy rim (tape valves and sealant sold separately) 2.0 silver alloy Prolock Squorx Pro Head nipples and PHR washers included The wheel must be built with the supplied PHR washers and Pro Head nipples. The PHR washer must be positioned between the nipple and rim and fit correctly within the radius of the rim. DT Swiss recommends that the contact area between the nipple and PHR washer is greased ERD and weights shown include PHR washers Intended use is All Mountain and Enduro riding
- TECH SPECS
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (Internal) | 25 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 562 |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Weight | 500 |
| Wheel Size | 27.5" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Hub Drilling | 28 |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Center Offset (mm) | 0 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Wide tires and the most demanding trails: enduro rims are made for the rough stuff. While withstanding these requirements the EX 471 is race ready and light enough to master any climb.Tubeless-Ready Alloy rim (tape valves and sealant sold separately) 2.0 silver alloy Prolock Squorx Pro Head nipples and PHR washers included The wheel must be built with the supplied PHR washers and Pro Head nipples. The PHR washer must be positioned between the nipple and rim and fit correctly within the radius of the rim. DT Swiss recommends that the contact area between the nipple and PHR washer is greased ERD and weights shown include PHR washers Intended use is All Mountain and Enduro riding
- TECH SPECS
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (Internal) | 25 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 562 |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Weight | 500 |
| Wheel Size | 27.5" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Hub Drilling | 28 |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Center Offset (mm) | 0 |























