
DT Swiss EX 1700 Classic Front Wheel - 29" - 15x110mm
The latest EX 1700 wheelset is burlier than ever, with asymmetric rims that are fully downhill rated and ready for anything. Enduro, Ebikes, Downhill, whatever you want!
- Tubeless ready, asymmetric welded alloy rims
- Classic 350-series 6-bolt disc hub
- DT Swiss Competition Race J-bend double butted spokes with alloy ProLock Squorx nipples
- Also includes: factory installed rim tape and tubeless valve
TECH SPECS
| Model | EX 1700 |
| Size | 29" |
| Front/Rear | Front |
| Axle/Spacing (mm) | 15x110 |
| Hub | Classic 350 |
| Hole | 28 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | EX 1700 |
| Internal W | 30mm |
| Depth | 21mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 915g |
DT Swiss EX 1700 Classic Front Wheel - 29" - 15x110mm
The latest EX 1700 wheelset is burlier than ever, with asymmetric rims that are fully downhill rated and ready for anything. Enduro, Ebikes, Downhill, whatever you want!
- Tubeless ready, asymmetric welded alloy rims
- Classic 350-series 6-bolt disc hub
- DT Swiss Competition Race J-bend double butted spokes with alloy ProLock Squorx nipples
- Also includes: factory installed rim tape and tubeless valve
TECH SPECS
| Model | EX 1700 |
| Size | 29" |
| Front/Rear | Front |
| Axle/Spacing (mm) | 15x110 |
| Hub | Classic 350 |
| Hole | 28 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | EX 1700 |
| Internal W | 30mm |
| Depth | 21mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 915g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The latest EX 1700 wheelset is burlier than ever, with asymmetric rims that are fully downhill rated and ready for anything. Enduro, Ebikes, Downhill, whatever you want!
- Tubeless ready, asymmetric welded alloy rims
- Classic 350-series 6-bolt disc hub
- DT Swiss Competition Race J-bend double butted spokes with alloy ProLock Squorx nipples
- Also includes: factory installed rim tape and tubeless valve
TECH SPECS
| Model | EX 1700 |
| Size | 29" |
| Front/Rear | Front |
| Axle/Spacing (mm) | 15x110 |
| Hub | Classic 350 |
| Hole | 28 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | EX 1700 |
| Internal W | 30mm |
| Depth | 21mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 915g |















