
Deity Highside Handlebar - 50mm Rise - 760mm Width - 31.8mm Clamp - Orange
- DJ/ Slopestyle premier handlebar designed for progression
- Featuring Exclusive Gradient Butting technology
- Full bead blast finish for increased durability and fatigue resistance
- TECH SPECS
| Bar Clamp Diameter (mm) | 31.8mm |
| Color | Black/Orange |
| Rise | 50mm |
| Weight | 323g |
| Material | Aluminum |
| Width | 760mm |
| Back Sweep (deg) | 9° |
| Upsweep | 5° |
Original: $84.99
-65%$84.99
$29.75Deity Highside Handlebar - 50mm Rise - 760mm Width - 31.8mm Clamp - Orange
- DJ/ Slopestyle premier handlebar designed for progression
- Featuring Exclusive Gradient Butting technology
- Full bead blast finish for increased durability and fatigue resistance
- TECH SPECS
| Bar Clamp Diameter (mm) | 31.8mm |
| Color | Black/Orange |
| Rise | 50mm |
| Weight | 323g |
| Material | Aluminum |
| Width | 760mm |
| Back Sweep (deg) | 9° |
| Upsweep | 5° |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- DJ/ Slopestyle premier handlebar designed for progression
- Featuring Exclusive Gradient Butting technology
- Full bead blast finish for increased durability and fatigue resistance
- TECH SPECS
| Bar Clamp Diameter (mm) | 31.8mm |
| Color | Black/Orange |
| Rise | 50mm |
| Weight | 323g |
| Material | Aluminum |
| Width | 760mm |
| Back Sweep (deg) | 9° |
| Upsweep | 5° |

















