
Orbea Occam LT M10
The Orbea Occam LT brings XC efficiency and enduro capability into an incredibly versatile package that always feels like the right tool for the job. With 150mm/160mm travel, a lightweight carbon frame with modern geometry, and integrated frame storage, the Occam LT is ready for anything!Â
The M10 build strikes a balance of incredibly capable components that will never hold you back and won't break the bank. We find this level of build to be perfect for the enthusiast mountain biker who needs a dependable, high performance build without splurging unnecessarily.Â
*No shipping is available on complete bikes. Must pick up locally in Bellingham, WA. We recommend stopping by to check out the bikes and chat before purchasing!*
SPECS
| Fork | Fox 36 Float Factory 160 - GRIP X - Kashima |
| Shock | Fox Float X Factory 2-Pos Adjust Evol LV Kashima custom tune 210x55mm |
| Crankset | Race Face Turbine 32t |
| Shifter | Shimano XT M8100 I-Spec EV |
| Cassette | Shimano CS-M7100 10-51t 12-Speed |
| Derailleur | Shimano XT M8100 SGS Shadow Plus |
| Chain | Shimano M6100 |
| Handlebar | OC Mountain Control MC10 Carbon, Rise 20, Width 800 |
| Stem | OC Mountain Control MC11 Alu SL, 0° |
| Brakes | Shimano XT 8220 Hydraulic Disc |
| Rotors | Galfer Wave Rotors 203mm front / 180mm rear |
| Wheels | Oquo Mountain Control MC32TEAM |
| Front Tire | Maxxis Assegai 2.50" 60TPI 3C/EXO+/TR MaxxGrip |
| Rear Tire | Maxxis Minion DHR II 2.40" WT FB 120 TPI/EXO+/MaxxTerra |
| Seatpost | OC Mountain Control MC10, 31.6mm |
| Seatpost Lever | Shimano SL-MT500 I-Spec EV |
| Saddle | Ergon SM Enduro |
| Grips | Ergon GE10 |
| Tools | MT-20 FLP Multitool 2/3/4/5mm hex |
Â
GEOMETRY

SIZE GUIDE

Original: $6,718.95
-65%$6,718.95
$2,351.63More Images



Orbea Occam LT M10
The Orbea Occam LT brings XC efficiency and enduro capability into an incredibly versatile package that always feels like the right tool for the job. With 150mm/160mm travel, a lightweight carbon frame with modern geometry, and integrated frame storage, the Occam LT is ready for anything!Â
The M10 build strikes a balance of incredibly capable components that will never hold you back and won't break the bank. We find this level of build to be perfect for the enthusiast mountain biker who needs a dependable, high performance build without splurging unnecessarily.Â
*No shipping is available on complete bikes. Must pick up locally in Bellingham, WA. We recommend stopping by to check out the bikes and chat before purchasing!*
SPECS
| Fork | Fox 36 Float Factory 160 - GRIP X - Kashima |
| Shock | Fox Float X Factory 2-Pos Adjust Evol LV Kashima custom tune 210x55mm |
| Crankset | Race Face Turbine 32t |
| Shifter | Shimano XT M8100 I-Spec EV |
| Cassette | Shimano CS-M7100 10-51t 12-Speed |
| Derailleur | Shimano XT M8100 SGS Shadow Plus |
| Chain | Shimano M6100 |
| Handlebar | OC Mountain Control MC10 Carbon, Rise 20, Width 800 |
| Stem | OC Mountain Control MC11 Alu SL, 0° |
| Brakes | Shimano XT 8220 Hydraulic Disc |
| Rotors | Galfer Wave Rotors 203mm front / 180mm rear |
| Wheels | Oquo Mountain Control MC32TEAM |
| Front Tire | Maxxis Assegai 2.50" 60TPI 3C/EXO+/TR MaxxGrip |
| Rear Tire | Maxxis Minion DHR II 2.40" WT FB 120 TPI/EXO+/MaxxTerra |
| Seatpost | OC Mountain Control MC10, 31.6mm |
| Seatpost Lever | Shimano SL-MT500 I-Spec EV |
| Saddle | Ergon SM Enduro |
| Grips | Ergon GE10 |
| Tools | MT-20 FLP Multitool 2/3/4/5mm hex |
Â
GEOMETRY

SIZE GUIDE

Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Orbea Occam LT brings XC efficiency and enduro capability into an incredibly versatile package that always feels like the right tool for the job. With 150mm/160mm travel, a lightweight carbon frame with modern geometry, and integrated frame storage, the Occam LT is ready for anything!Â
The M10 build strikes a balance of incredibly capable components that will never hold you back and won't break the bank. We find this level of build to be perfect for the enthusiast mountain biker who needs a dependable, high performance build without splurging unnecessarily.Â
*No shipping is available on complete bikes. Must pick up locally in Bellingham, WA. We recommend stopping by to check out the bikes and chat before purchasing!*
SPECS
| Fork | Fox 36 Float Factory 160 - GRIP X - Kashima |
| Shock | Fox Float X Factory 2-Pos Adjust Evol LV Kashima custom tune 210x55mm |
| Crankset | Race Face Turbine 32t |
| Shifter | Shimano XT M8100 I-Spec EV |
| Cassette | Shimano CS-M7100 10-51t 12-Speed |
| Derailleur | Shimano XT M8100 SGS Shadow Plus |
| Chain | Shimano M6100 |
| Handlebar | OC Mountain Control MC10 Carbon, Rise 20, Width 800 |
| Stem | OC Mountain Control MC11 Alu SL, 0° |
| Brakes | Shimano XT 8220 Hydraulic Disc |
| Rotors | Galfer Wave Rotors 203mm front / 180mm rear |
| Wheels | Oquo Mountain Control MC32TEAM |
| Front Tire | Maxxis Assegai 2.50" 60TPI 3C/EXO+/TR MaxxGrip |
| Rear Tire | Maxxis Minion DHR II 2.40" WT FB 120 TPI/EXO+/MaxxTerra |
| Seatpost | OC Mountain Control MC10, 31.6mm |
| Seatpost Lever | Shimano SL-MT500 I-Spec EV |
| Saddle | Ergon SM Enduro |
| Grips | Ergon GE10 |
| Tools | MT-20 FLP Multitool 2/3/4/5mm hex |
Â
GEOMETRY

SIZE GUIDE
















